Milwaukee Press Club Logo

1999 Excellence in Journalism Awardees

Print Awards

#1 Best coverage of a spot news event by an individual

FIRST PLACE:

Amtrak Wreck
Jim Stingl – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Blanck Trial
Lisa Sink – Milwaukee Journal Sentinel

#2 Best coverage of a spot news event by more than one reporter

FIRST PLACE:

Stroh’s Last Call
Steve Calahan, Ben Spillman, Anastacia Mercer, Terry Rindfleisch, Minda Mauier – LaCrosse Tribune

HONORABLE MENTION:

Parker Pullout
Roger Gribble, Paul Johnson, Judy Newman – Wisconsin State Journal

#3 Best continuous reporting on a single subject, a seriesor a selection if individual stories.

FIRST PLACE:

Health Care Crisis
Terry Rindfleisch – La Cross Tribune

HONORABLE MENTION TIE:

Balkan Peace Keepers: US Troops in Kosovo, Bosnia
Katherine M. Skiba – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION TIE:

Miller Park
Ken Lamke – Milwaukee Journal Sentinel

#4 Best single feature story

FIRST PLACE:

The Seventh Day
Jan Uebelherr – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION TIE:

Y2K Complacent
Linda Falkenstein – Isthmus

HONORABLE MENTION TIE:

Emergency Call
Eric Widholm – Eau Claire Leader Telegram

#5 Best single short feature under 750 words

FIRST PLACE:

Cowboys of the Skies
Jessica McBride – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Brothers Die Together
Colleen Krantz – Milwaukee Journal Sentinel

#6 Best single sports story

FIRST PLACE:

Curious George
Perry Lamek – Milwaukee Magazine

HONORABLE MENTION:

Dayne’s Biggest Prize
Jeff Potrykus – Milwaukee Journal Sentinel

#7 Best critical review of the arts

FIRST PLACE:

Fine Whine
Kent Williams – Isthmus

HONORABLE MENTION:

His World and Welcome to It
Jeremy Harrell – Isthmus

#8 Best single editorial, statement of editorial position.

FIRST PLACE:

Grassroots Solution
Robert Wiessner – Green Bay Press-Gazette

HONORABLE MENTION:

Murphy Needs New Hobby
Ernst-Ulrich Franzen – Milwaukee Journal Sentinel

#9 Best single editorial cartoon

FIRST PLACE:

America Struggles to Fill in the Blanks
Stuart Carlson – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Preparing for the Millennium
Joe Heller – Green Bay Press Gazette

#10 Newspaper headline awards.

FIRST PLACE:

So Faux, So Good; Contain Yourself, etc.
Linda Falkenstein – Isthmus

HONORABLE MENTION:

Assortment of Headlines
Michael Zahn – Milwaukee Journal Sentinel

#11 Best single business story

FIRST PLACE:

Gehl’s Bind: Wall St. v. Main St.
Mark Savage, Kathleen Gallagher – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Risk-Taking CEO
Lee Bergquist, Mark Savage – Milwaukee Journal Sentinel

#12 Best single background, analytical or interpretive story

FIRST PLACE:

The Life and Death of Paul Schilling
Crocker Stephenson – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Multiple Choice
Eric Lindquist and Julian Emerson – Eau Claire Leader-Telegram

#13 Best locally written story for a magazine, magazine supplementor other special section

FIRST PLACE:

Witness to Rage
Robert McGuire – Milwaukee Magazine

HONORABLE MENTION TIE:

Days of Fear, Nights of Terror
Bob Sudyk – Milwaukee Magazine

HONORABLE MENTION TIE:

Against All Odds
Mary Vande Kamp Nohl – Milwaukee Magazine

#14 Best single story or series making a contribution to thewelfare of the community or state.

FIRST PLACE:

Voters Value Education
Bob Brown, Julian Emerson – Eau Claire Leader-Telegram

HONORABLE MENTION:

Badger Guns and Ammo
Jessica McBride – Milwaukee Journal Sentinel

#15 Best story or series requiring investigative skills

FIRST PLACE:

Subscription to Trouble
Dave Umhoefer & Meg Kissinger – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Unhealthy Medicine
Eric Lindquist, Traci Gerharzklein, Dan Holtz – Eau Claire Leaders Telegram

#16 Best personal service feature which helps readers improvethe quality of their lives.

FIRST PLACE:

Jason – A Mother Longs for a Safe Place for her Mentally Ill Son
Meg Kissinger – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Caring for Grandma
Joel Dresang – Milwaukee Journal Sentinel

#17 General columns by an individual on a regular basis.

FIRST PLACE:

Endgame-Dark Victory, Warehouses of Want, Eyes Wide Shut
Kurt Chandler – Milwaukee Magazine

HONORABLE MENTION:

An Assortment of Columns by Gregory Stanford
Gregory Stanford – Milwaukee Journal Sentinel

# 18 Sports columns by an individual

FIRST PLACE:

Out of Bounds
Andrew Cohen – Isthmus

HONORABLE MENTION:

D’Amato Columns
Gary D’Amato – Milwaukee Journal Sentinel

#19 Life style columns by an individual

FIRST PLACE:

Close to Home Essays
Andy Moore – Isthmus

HONORABLE MENTION:

George Hesselberg – Wisconsin State Journal

 

Print Graphics Awards

#20 Best newspaper news page design

FIRST PLACE:

Business – A Paper Tale
Ray Verespej, John Pinchard – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION TIE:

Ballpark Disaster
Christine McNeal, Bob Friday – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION TIE:

Clinton – Senate Ends Ordeal
Brian Bishop – Green Bay Press-Gazette

#21 Best newspaper feature page design

FIRST PLACE:

99 Bottles of Beer
Bob Helf – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Weekend Cue – Stepping Out, Stepping Back
Carol Ryan, Gary Porter, Dale Guldan – Milwaukee Journal Sentinel

#22 Best magazine spread design

FIRST PLACE:

The Noteworthy, Novel and Notorious of 1999
Sharon Nelson, Mindy Benham, Francis Ford – Milwaukee Magazine

HONORABLE MENTION:

A Good Lawyer
Sharon Nelson, Mindy Benham, Dave Schlabowske – Milwaukee Magazine

#23 Best magazine cover design

FIRST PLACE:

Life After Tommy
Bob Hoot, Ed Binkley – Madison Magazine

HONORABLE MENTION:

City Guide
Sharon K. Nelson, Mindy Benham, Tim Evans – Milwaukee Magazine

#24 Best use of informational graphics

FIRST PLACE:

Ron Dayne’s Run for the Record
David Arbanas – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Miller Park: Anatomy of a Collapse
Louis K. Saldivar, Enrique Rodriguez – Milwaukee Journal Sentinel

#25 Best use of illustration

FIRST PLACE:

Shapes of Things to Come
Louis Saldivar – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Hurry Up and Relax
Kristin Pelisek – Milwaukee Journal Sentinel

Photography Awards

#26 Best spot news

FIRST PLACE:

Burned
Dale Guldan – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Tipped Over
Benny Sieu – Milwaukee Journal Sentinel

#27 Best general news

FIRST PLACE:

In Safe Hands
Benny Sieu – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Columbine
Dale Guldan – Milwaukee Journal Sentinel

#28 Best documentary

FIRST PLACE:

Thanks
Dale Guldan – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Missing, Found Dead
Dale Guldan – Milwaukee Journal Sentinel

#29 Best feature

FIRST PLACE:

Heat Relief
Benny Sieu – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Eyeing Beauty
Jack Orton – Milwaukee Journal Sentinel

#30 Best sports

FIRST PLACE:

Pass Interference
Steve Apps – Wisconsin State Journal

HONORABLE MENTION:

Mentor, Motivator, Model
Gary Putlet – Milwaukee Journal Sentinel

#31 Best picture story or series

FIRST PLACE:

Amen, Reggie, Amen
Dale Guldan – Milwaukee Journal Sentinel

HONORABLE MENTION:

Head of the Class
Elizabeth Flores – Milwaukee Journal Sentinel

#32 Best editorial photographs

FIRST PLACE:

Timeless Temptations
Sharon K. Nelson, Mindy Benham, Brian Dally – Milwaukee Magazine

HONORABLE MENTION:

Isthmus Dining
Dede Bangs, Paul Stroede – Isthmus

 

Radio Awards

#33 Best spot news report

FIRST PLACE:

Stadium Collapse
Bob Reddin, Mark Reardon, Tom Carr, Phil Cianciola, John Jagler, Cheri Preston, Dan Shelley, Melanie Stout, Russ Kirkpatrick – WTMJ Radio

HONORABLE MENTION:

Blizzard of 99
John Jagler, Bob Reddin, Dan Shelley, Cheri Preston, Russ Kirkpatrick, Mark Reardon, Jim Ott, Joe Scialfa – WTMJ Radio

#34 Best continuing reporting of an ongoing story.

FIRST PLACE:

Miller Park
Bob Reddin, Mark Reardon, Tom Carr, Phil Cianciola, John Jagler, Cheri Preston, Don Shelley, Melanie Stout, Russ Kirpatrick – WTMJ Radio

HONORABLE MENTION:

Energy Emphasis
Gil Halsted, Chuck Quirmbach – Wisconsin Public Radio

#35 Best live reporting

FIRST PLACE TIE:

Tom Carr Live
Tom Carr – WTMJ

FIRST PLACE TIE:

Miller Park Live
Cheri Preston – WTMJ

#36 Best documentary or series

FIRST PLACE:

Kid Health
Patty Murray, Mary Jo Wagner, Mike Simonson, Benson Gardner, Gil Halsted – Wisconsin Public Radio

HONORABLE MENTION:

Jailhouse Religion
Marge Pitrof – WUWM-FM Milwaukee Public Radio

#37 Best feature

FIRST PLACE:

Family Reunion
Cheri Preston – WTMJ-AM

HONORABLE MENTION:

Counting Wolves
Bob Bach – WUWM-FM

#38 Best sports report

FIRST PLACE:

Shoeless Joe
John Jagler – WTMJ

HONORABLE MENTION:

Arm Injuries
Bob Reddin – WTMJ

#39 Best single report or series contributing to the community’s welfare.

FIRST PLACE:

Through One City’s Eyes
Kathleen Dunn, Erick Von – Wisconsin Public Radio

HONORABLE MENTION:

Welfare Reform, Alcohol and Drugs
Ann-Elise Henzl – WUWM-FM

#40 Best writing for radio news

FIRST PLACE:

The Double Crowd Sounds
Bob Bach – WUWM-FM

HONORABLE MENTION:

Cook
Bob Reddin – WTMJ-AM

#41 Best use of audio within a report

FIRST PLACE:

The Double Crowd Sound
Bob Bach – WUWM-FM Milwaukee Public Radio

HONORABLE MENTION:

Noise
Cheri Preston – WTMJ Radio

 

Television Awards

#42 Best immediate coverage of a breaking news story

FIRST PLACE:

Miller Park Crane Collapse
WTMJ Staff – WTMJ

HONORABLE MENTION TIE:

WISN Crane Coverage
WISN Staff – WISN

HONORABLE MENTION TIE:

WITI Crane Coverage
WITI Staff – WITI

#43 Best same day coverage of a hard news story

FIRST PLACE:

June Winds
WITI Staff – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

The Holmgren Years
WTMJ Sports Staff – WTMJ-TV

#44 Best multi-day coverage of an ongoing story

FIRST PLACE:

Crane Collapse
WITI-TV staff – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

The Big Sell
Katrina Cravy, Teresa Nazario – WITI-TV

#45 Best live reporting

FIRST PLACE:

Big Blue Collapse
Charles Benson – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

Live Reporting
Bob Segall – WITI-TV

#46 Best mini series

FIRST PLACE:

The Ticket Game
Kent Wainscott, John Kenney, Jeff McCollum, Sheila Swift, Alex Perry – WISN-TV

HONORABLE MENTION:

Curbstoners
Allen May, Ray Lapine, Rob Bueno, Lamont Belton – WTMJ-TV

#47 Best background, analytical or interpretive report

FIRST PLACE:

Crank
Bob Segall, Craig Hofer – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

Upper Peninsula Dam Removal
Art Hackett, Jim Ewing, Wendy Woodard – Wisconsin Public TV

#48 Best investigative report or series

FIRST PLACE:

Surfing for the Rape Drug
Joel Kleefisch, Dave Bakken, Miguel Guevara, Lorraine Wahl – WISN-TV

HONORABLE MENTION:

Danger for Sale
Myra Sanchick, Justin Bomberg – WITI-TV

#49 Best single report or series contributing to the community’s welfare.

FIRST PLACE:

Lethal Look-alikes
Cami Rapson – WBAY-TV

HONORABLE MENTION:

Diptubes
Lynise Weeks, Jennifer Fox, Brian Jacobsen, Paul Marble – WTMJ-TV

#50 Best personal service feature (which helps viewers improve the quality of their lives)

FIRST PLACE:

Through the Ice
Ted Perry, Keith Donavan, Jim Windsor, Joe LaBarbera – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

Survive Alive
Scott Friedman, Steve Holz, Todd Pretre, Tim Meulemans, Lamont Belton – WTMJ-TV

#51 Best example of writing for television news

FIRST PLACE:

Freeze at Fenske Farm
Kent Wainscott – WISN-TV

HONORABLE MENTION:

Composite/Graffiti Swat Team
Bob Segall – WITI-TV

#52 Best TV feature

FIRST PLACE:

Wisconsin Barns: Stories in Wood and Stone
Carol Larson, Liz Koerner, Wendy Woodard – Wisconsin Public Television

HONORABLE MENTION:

Violin Coach
Mark Concannon and Michael Leach – WITI-TV

#53 Best use of graphics

FIRST PLACE:

Slinger Train Crash
Dan Kallenberger – WTMJ-TV

HONORABLE MENTION:

Fox Friday Football Open
Carry Clancy, Dirk Larsen, John DiSalvo – WLUK-TV

#54 Best sports special within a regularly scheduled newscast

FIRST PLACE:

Al’s Kids
Adam Schrager/Jim Wilson – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

She’s Got Game
Angela Jacobs, Bill Roach, Brian Hamilton – WISC-TV

#55 Best sports special outside of a regularly scheduled broadcast

FIRST PLACE:

The Kid in Cooperstown
Brian Graham, Dave Michuda, Tom Pipines, Ted Perry, Tim Van Vooren, John Pearson, Mark Concannon, Michael Leach, Scott Powell, Chris Newman – WITI-TV

HONORABLE MENTION TIE:

Inside 1265
Kimberly Buchanan, Rick Rietbrock, Paul Balistreri, Steve Boettcher, Jessie Garcia & Larry McCarren – WTMJ-TV

HONORABLE MENTION TIE:

Pack Attack
Mike Jacques, Gary Seymour, Steve True – WISN-TV

#56 Best documentary or news special of current significanceshowing enterprise and or social awareness.

FIRST PLACE:

Wisconsin: Prisons and Politics
Kathy Bissen, Steve Jandacek, Everett Soetenga – Wisconsin Public Television

HONORABLE MENTION:

What Welfare Reform Did for Me
Linda Friend, Frank Boll – Wisconsin Public Television

#57 Best planned coverage of a single event -30 minutes or more in length

FIRST PLACE:

Forever 19
Dan Needles, Jason Huntz, Kip Christine, John Eddy, Andy Kendeigh, Pat Doland, Tom Sutton, Sean Downs, Steve True, Renee Rafelli, John Lazaareo, Coleen Marren – WISN-TV

HONORABLE MENTION:

None awarded.

#58 Best public affairs program

FIRST PLACE:

Weekend Century to Century
Andy Moore, John Steele, Christine Sloan-Miller, Steve Doebel, Dave Iverson, Patty Loew, Kathy Bissen, Art Hackett – Wisconsin Public Television

HONORABLE MENTION:

6 to Watch
Joyce Garbaciak, Jim Wilson – WITI-TV

#59 Television commentary

FIRST PLACE:

The Right to be Annoying
Rick Horowitz – WMVS-TV

HONORABLE MENTION:

Faculty Speech Code Proposal
Neil Heinen – WISC-TV

 

TV Photography Awards

#60 Best spot news

FIRST PLACE:

Standoff
Jim Angeli, Mark Was – WTMJ-TV

HONORABLE MENTION:

None awarded.

#61 Best general news

FIRST PLACE:

Bridge to the 21st Century
Jim Wilson – WITI-TV

HONORABLE MENTION TIE:

Fenske Farm
John Kenney – WISN-TV

HONORABLE MENTION TIE:

Flooded
Todd Pretre – WTMJ-TV

#62 Best documentary

FIRST PLACE:

Wisconsin: Prisons and Politics
Everett Soetenga – Wisconsin Public TV

HONORABLE MENTION:

None awarded.

#63 Best feature

FIRST PLACE TIE:

The Wisconsin West Virginia Haylift
John Kenney – WISN-TV

FIRST PLACE TIE:

Cowboy
Cary Edwards, Doug Luzado – WISN-TV

HONORABLE MENTION:

Barstool Racing
Jim Wilson – WITI-TV

#64 Best sports

FIRST PLACE:

Leave It on the Floor
Jim Wilson – WITI-TV

HONORABLE MENTION:

5th Quarter Compilation
Michael Leach – WITI-TV

 

Electronic Journalism Awards

#65 Best use of web technology by a newspaper or magazineon a single news or feature story or package of related stories

FIRST PLACE:

Accident at Miller Park
Journal Interactive – JS Online

HONORABLE MENTION:

Marva Collins School
Journal Interactive – JS Online

#66 Best use of web technology by a television or radio stationon a single news or feature story or package of related stories

No entries.

 

College Awards

#C1 Best single news story (print)

FIRST PLACE:

The Harsh Reality of Abuse
David Kuhn – The Spectator UW-Eau Claire

HONORABLE MENTION:

Title IX Probe Launched
Nick Sargent – The Spectator UW-Eau Claire

#C2 Best single feature story (print)

FIRST PLACE:

Unwelcomed Realities
David Kuhn – The Spectator, UWEC

HONORABLE MENTION:

Simply the Best: Susan Sarandon
Mack Bates – The Leader

#C3 Best single sports story (print)

FIRST PLACE:

We Just Want to Play
Nick Sargent – The Spectator UWEC

HONORABLE MENTION:

Excitement Builds
Krista Kinnius – The Leader

#C4 Best critical review of the arts (print)

No winner.

#C5 Best single news story (radio)

No winner.

#C6 Best single feature story (radio)

FIRST PLACE:

Veterans Day
Marissa Kramer, Erin Tibbits – WUEC-FM, University of Wisconsin-Eau Claire

#C7 Best single news story (television)

FIRST PLACE:

Chetek Memorial
Deborah Nelson, Bradley Carr – Titan TV UW-Oshkosh

HONORABLE MENTION:

Laser Eye Surgery
Ryanna Dowler – UWM Panthervision

#C8 Best single feature story (television)

FIRST PLACE:

Tigger
Jennifer Ware, Jacqueline Escolme – UWM Panthervision

HONORABLE MENTION:

Dog Trainer
Tony Clark, Allison Harwood – UWM Panthervision

#C9 Best single sports story (television)

FIRST PLACE:

Taebo
Ryanna Dowler – UWM Panthervision

HONORABLE MENTION:

Swim Team
Amanda Franz, Mike Brewer – UWM Panthervision

#C10 Best television news photojournalism (television)

FIRST PLACE:

Fire Fighter Family
Jennifer Ware, Corey McBride – UWM Panthervision

HONORABLE MENTION:

Panther Party
Allison Harwood, Chris Chuzles – UWM Panthervision

Corporate Sponsors

         UWM_logo1       WeEnergies