Milwaukee Press Club Logo

2007 Excellence in Journalism Awardees

Print

Print Journalist of the Year

First Place:
Mario Quadracci
Milwaukee Magazine

Second Place:
Frank Bures
Madison Magazine

Best Critical Review of the Arts

First Place:
Kent Williams
Isthmus
He’s Back

Second Place:
Kent Williams
Isthmus
The Popular Vote

 

Newspaper

Best Overall Design

First Place:
Wisconsin State Journal Staff
Wisconsin State Journal

Second Place:
Mark Kass, Shelby Sapusek
The Business Journal Serving Greater Milwaukee

Best Special Section Design

First Place:
Green Bay Press-Gazette Staff
Packers Final
Green Bay Press-Gazette

Second Place:
Wisconsin State Journal Staff
Wisconsin State Journal

Best Single Page Design

First Place:
Dean Witter
2 For the Show
Wisconsin State Journal

Second Place:
Dean Witter
On with the D’oh!
Wisconsin State Journal

Best Illustration or Cartoon

First Place:
Joe Heller
De Pere’s new bridge
Green Bay Press-Gazette

Second Place:
George McCue, John Maniaci, Jason Stein
Who’s watching state’s casinos?
Wisconsin State Journal

Best Coverage of a Spot News Event

First Place:
Patricia Simms, Barry Adams, Doug Erickson, Nick Steffel, Alec Luhn
It probably is her
Wisconsin State Journal

Second Place:
Mary Yeater Rathbun
I sure felt the truck roll over my head
The Capital Times

Best Series News Reporting

First Place:
David Wahlberg
Medical Misconnections
Wisconsin State Journal

Second Place:
(TIE)
Karen Rivedal
Sex Offenders
Wisconsin State Journal

Second Place:
Dee J. Hall, Ed Treleven, Steve Verburg, Doug Erickson, Jason Stein, Danya Hooker
Supreme Court Conflict
Wisconsin State Journal

Best Beat Coverage

First Place:
Judith Davidoff
Social Issues Beat
The Capital Times

Second Place:
Jason Stein
The State’s Expensive IT Mess
Wisconsin State Journal

Best Single Feature Story Over 30″

First Place:
Madeline Uraneck
Letter From Lesotho
Isthmus

Second Place:
Gayle Worland
Denise’s Road to ‘Idol’
Wisconsin State Journal

Best Single Feature Story Under 30″

First Place:
Deborah Ziff
Road to Recovering Sergeant Fischer
Wisconsin State Journal

Second Place:
Tom Heinen
iBelief
Milwaukee Journal Sentinel

Best Feature Series

First Place:
Joe Orso
Black in La Crosse
La Crosse Tribune

Second Place:
Doug Erickson
A Death Well Planned
Wisconsin State Journal

Best Sports Story

First Place:
Jason Joyce, Bill Lueders, Linda Falkenstein
The Madison Mallards
Isthmus

Second Place:
Jim Polzin
A Gentleman and A Scholarship
The Capital Times

Best Single Editorial Statement of Editorial Position or Byline Column of Opinion

First Place:
Scott Milfred
Slay the ‘Frankenstein’ veto
Wisconsin State Journal

Second Place:
Anjuman Ali
Rape victims need Plan B
Wisconsin State Journal

Best Single Editorial Cartoon

First Place:
Phil Hands
Governor Doyle’s Frankenstein Veto Tricks
Wisconsin State Journal

Second Place:
Joe Heller
Bullying
Green Bay Press-Gazette

Best Business Story or Series

First Place:
Rich Kirchen, Pete Millard, Rich Rovito, Elizabeth Sanders, Mark Kass, Todd Bragstad
Water wake-up for region
The Business Journal Serving Greater Milwaukee

Second Place:
Richard Ryman
Health trends
Green Bay Press-Gazette

Best Investigative Story or Series

First Place:
Mark Pitsch, Deborah Ziff
Thrill-Ride Risks
Wisconsin State Journal

Second Place:
Dee J. Hall, Steve Verburg
A prosecutor accused
Wisconsin State Journal

Best Public Service/Public Education Feature Story

First Place:
Dean Mosiman
Elder Abuse: A Silent Shame
Wisconsin State Journal

Second Place:
Bill Lueders
To Kill a Turkey
Isthmus

Best Topical Column

First Place:
Bill Lueders
Isthmus

Second Place:
Rick Horowitz
Politics and Other Wars: A Rick Horowitz Sampler
Rick Horowitz Column/Wisconsin State Journal

Best Sports Column

First Place:
Peter Jackel
Persistence Provides Wonderful Memory, Stellman Legacy: Boxing, Decency, Moss Deserves A Shot
The Journal Times

Second Place:
Scott Venci
Collection of columns
Green Bay Press-Gazette

 

Magazine

Best Overall Design

First Place:
Anne Baesemann
Milwaukee Magazine

Second Place:
Tim Burton, Brennan Nardi
Madison Magazine

Best Single Cover Design

First Place:
Tim Burton
Cheap Eats
Madison Magazine

Second Place:
Tim Burton
Chef of the Year
Madison Magazine

Best Single Story or Feature Design

First Place:
Anne Baesemann
Revolver: July 2007
Milwaukee Magazine

Second Place:
Tim Burton
The 2007 Best of Madison
Madison Magazine

Best Illustration or Cartoon

First Place:
Matthew Laznicka
High School Confidential
Madison Magazine

Second Place:
Anne Baesemann
“Caught in the Act” Michael Waraksa – Illustrator
Milwaukee Magazine

Best Single Feature Story or Series 750 Words or More

First Place:
Mario Quadracci
Gang Wars
Milwaukee Magazine

Second Place:
Jessica McBride
Cloak & Dagger
Milwaukee Magazine

Best Single Feature Story Under 750 Words

First Place:
Mario Quadracci
Code of Silence
Milwaukee Magazine

Second Place:
Frank Bures
Sex After 50 – Love The One You’re With
Madison Magazine

Best Single Editorial, Statement of Editorial Position or Byline Column of Opinion

First Place:
Bruce Murphy
Endgame: “Whoops, We Goofed”
Milwaukee Magazine

Second Place:
Kenneth R. Lamke
Medical Myth
Milwaukee Magazine

Best Investigative Story or Series

First Place:
Geoff Davidian
On Their Honor
Milwaukee Magazine

Second Place:
Mary Van de Kamp Nohl
Big Money
Milwaukee Magazine

Best Public Service/Public Education Feature Story

First Place:
Linda Lutton
From Mexico to Milwaukee
Milwaukee Magazine

Second Place: Best
Julie Sensat Waldren
You’re Fired
Milwaukee Magazine

Best Topical Column

First Place:
Erik Gunn
Pressroom: “Vanishing Act” “A Study in Scandal” “Under My Thumb”
Milwaukee Magazine

Second Place:
Kurt Chandler
Endgame: “The Scapegoat” “Tin Soldier” “Milwaukee Sucks?”
Milwaukee Magazine

 

Broadcast

Broadcast Journalist of the Year

First Place:
Mike Jacobs
Mike Jacobs Compilation
WTMJ-TV

Second Place: Broadcast
Ann-Elise Henzl
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

 

Radio

Best Continuing Reporting of an Ongoing Story

First Place:
Shawn Johnson
State Budget Battle
Wisconsin Public Radio

 

Best Documentary, Investigative or Feature Series

First Place:
Gil Halsted
Getting Out and Staying Out
Wisconsin Public Radio

Second Place:
WUWM Newsroom Staff
Tagalongs
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Best Feature Story

First Place:
Mitch Teich
La Cuisine du Garage
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Second Place:
Brad Williams
Johnny College
WIZM-AM

Best Sports Story

First Place:
Mitch Teich
Surfin’ Sheboygan
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Second Place:
Bob Bach
Pennant Fever
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Best Public Affairs Reporting

First Place:
Jane Hampden
Living with ALS
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Second Place:
Erin Toner
Girls in Detention
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Best Writing for Radio News

First Place:
Susan Bence
Susan Bence Compilation
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Best Use of Audio Within a Report

First Place:
Erin Toner
Carillon Concert
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

Second Place:
Mitch Teich
Leaping for Lambeau
89.7FM WUWM Milwaukee Public Radio

 

Television

Best Newscast

First Place:
WTMJ-TV

Best Coverage of a Breaking News Story

First Place:
Lauren Leamanczyk, Rebecca Cantrell
Cops Shot
WTMJ-TV

Best Multi-Day Coverage of an Ongoing Story

First Place:
WBAY Staff
Crandon Shooting Rampage
WBAY-TV

Second Place:
Charles Benson, Mark Wirtz, Joe Eufemi, Gary Reistad. Kevin Frahm
WTMJ-TV

Best Live Reporting

First Place:
WBAY Staff
Northwoods Tornado
WBAY-TV

Second Place:
Cynthia Kaump
Live Reporting Composite
WITI-TV

Best Investigative Report or Series

First Place:
Aaron Diamant, Paul Marble
On The Road With MPS
WTMJ-TV

Second Place:
Bryan Polcyn, Patrick McCraney, Craig Hofer, Dave Michuda
This is Work Release?
WITI-TV FOX 6

Best Public Affairs Reporting

First Place:
Art Hackett, Chuck France, Rick Fatke, Dean Thomas, Brad Wray
Poster Patients
Wisconsin Public Television

Second Place:
John Mercure, Ira Klusendorf, Maureen Mack, Paul Balistreri
Judge Me Not
WTMJ-TV

Best Writing for Television News

First Place:
Bryan Polcyn, Patrick McCraney
Intexticated/Dating, Lies and Videotape
WITI-TV FOX 6

Second Place: Best
Aaron Diamant
On The Road With MPS
WTMJ-TV

Best Feature or Lifestyle Story

First Place:
Jeremy Ross, Andy Konkle
A Shocking Campaign
WITI-TV FOX 6

Second Place:
Jo Garrett, Brad Wray, Frank Boll, Chuck France
Photo Artist
Wisconsin Public Television

Best Feature or Lifestyle Series

First Place:
Brad Hicks
Heroin in the Suburbs
WITI-TV

Second Place:
Frederica Freyberg, Everett Soetenga, Brad Wray, Jen Hadley
PTSD Series
Wisconsin Public Television

Best Television Sports Story

First Place:
Jessie Garcia, Joe Eufemi, Rick Rietbrock
A Day in the Life of Mike McCarthy
WTMJ-TV

Second Place:
Andy Kendeigh, Jason Hunter
Working the Grounds
WISN-TV

Best Documentary or News Special

First Place:
David Hestad, Chuck France, Michael Eicher, Chuck France, Kerman Eckes, Brian Lorbiecki
Fill ‘er Up
Wisconsin Public Television

Second Place:
Rita Hagen Aleman, John Eddy, Ben Lorber, Kathy Mykleby, Mike Anderson
On Assignment: Milwaukee at the Tipping Point?
WISN-TV

Best Public Affairs Program

First Place:
Christine Sloan-Miller, JoAnne Garrett, Federica Freyberg, Andy Soth, Will Salzmann, Kathy Bissen
In Wisconsin #613
Wisconsin Public Television

Second Place:
Carole Meekins, Jay Saunders, Erica Breitrick, Joseph Eufemi
Positively Milwaukee Special
WTMJ-TV

Best Commentary

First Place:
Ted Perry, Kelly Stoop
Ted’s Take
WITI-TV FOX 6

Second Place:
Andy Moore, Steve Doebel
New Pork, New Pork
Wisconsin Public Television

Best TV Photo in News, Sports or Feature Story or Series

First Place:
Jo Garrett, Brad Wray, Frank Boll
White Deer
Wisconsin Public Television

Second Place:
John Kenney
Cancer Runner
WISN-TV

Best Single Story Production

First Place:
John Mercure, Ira Klusendorf, Maureen Mack, Paul Balistreri
City Smokers
WTMJ-TV

Second Place:
Joyce Garbaciak, Rita Aleman, Susan MacDonald, Jason Hunter, John Eddy, Sheila Swift
The War at Home
WISN-TV

 

Web

Best Online Reporting for Sites Affiliated With Other Media Outlets, Such as Television or Radio Stations, Newspapers or Magazines

First Place:
Brent Bollenbach, Leah Jones, Andy Erdman
Hip-hop 101
Wisconsin State Journal

Second Place:
Jason Klein, Brent Bollenbach, Doug Erickson, Steve Apps
Devil’s Lake: Dangerous as it is beautiful
Wisconsin State Journal

Best Blog

First Place:
Vince Condella
WITI-TV FOX 6

Second Place:
Jessica McBride
McBride’s Media Matters
Independent Blog

 

Photojournalism

Best Still Photograph

First Place:
Tom Bamberger, Anne Baesemann
Feingold lead photo
Milwaukee Magazine

Second Place:
Craig Schreiner
Origami Rose
Wisconsin State Journal

Best Photo Essay or Series

First Place:
Craig Schreiner
A Death Well Planned
Wisconsin State Journal

Best News Photograph

First Place:
Mark Hertzberg
Fire Rescue
The Journal Times

Best Feature Photograph

First Place:
Dan Reiland
Amish Boat
Leader-Telegram

Second Place:
John Maniaci
Old Fashioned Fun
Wisconsin State Journal

Best Sports Action Photograph

First Place:
John Maniaci
Game Winning Score
Wisconsin State Journal

Second Place:
Best Sports Action Photograph
Corey Wilson
Helmet Removal Service
Green Bay Press-Gazette

 

Collegiate

Print: Best News Story

First Place:
Kellie Bramlet, Megan Hupp
You don’t think this would happen
The Marquette Tribune

Second Place:
Charles Brace, Jennifer Evans
Stem cell breakthrough coverage
The Daily Cardinal

Print: Best Feature Story

First Place:
Christina Endres
We Want the Funk: Legendary Drummer Clyde Stubblefield Heats Up Monday Nights
Curb Magazine

Second Place:
Amanda McGowan
Edible Art: Wisconsin Chefs Create Masterpieces in the Kitchen
Curb Magazine

Print: Best Sports Story

First Place:
Nate Carey
Wisconsin’s Golden Boy
The Daily Cardinal

Print: Best Critical Review of the Arts

First Place:
Eric Schmidt
Winslet show us life’s little miseries
The Daily Cardinal

Print: Best Editorial or Commentary

First Place:
The Daily Cardinal Editorial Board
Anatomy of an absentee
The Daily Cardinal

Radio: Best News Story

First Place:
Matt Schultz
Walid Shoebat Controversy
UWM PantherCast

Second Place:
Ben Ranello
Kimmes Construction Tragedy
UW-Superior/KUWS-FM

First Place:
Ben Ranello
Hunting Traditions
UW-Superior/KUWS-FM

Second Place:
Danielle Kaeding
Cyberbullies
UW-Superior/KUWS-FM

TV: Best News Story

First Place:
Chris Eckert, Brandon Krause, Shannon Gooch, Kristi Schilling
Wireless Theft
UWM PantherVision

Second Place:
Martha Boehm
Super Ad Winner
UWM PantherVision

TV: Best Feature Story

First Place:
Paul Lewis, Ryan Klund
Piano Man
UWM PantherVision

Second Place:
John Corwin, Paul Lewis
X Marks the Spot
UWM PantherVision

TV: Best Sports Story

First Place:
Cheryl O’Brien, Paul Lewis
Milwaukee Iron
UWM PantherVision

Second Place:
Paul Lewis, Kailey Reas
Indoor Baseball
UWM PantherVision

TV: Best Newscast

First Place:
Mallory Jones, Allie Craft
MUTV News
Marquette University Television

Second Place:
Paul Lewis, Andrew McClintick, Bridget Fargen, Brandon Krause, Devon Tice, Jason Ford
UWM PantherVision

Web Journalism: Best Original Online Reporting

First Place:
Matt Hrodey
Mall Crime
Frontpage Milwaukee (UW-Milwaukee)

Second Place:
Bradley Wooten, Shannon McKenna, Dan Polley, Robin Fuchs, Amanda Mauch, Ryan Cardarella, Erica Pollnow, Erin Petersen, Susan Bence
Tarnished Badge
Frontpage Milwaukee (UW-Milwaukee)

Web Journalism: Best Blog

First Place:
Daniel Spirn
The Critical Badger

Second Place:
Rebecca Kontowicz
Rebecca Kontowicz blog
Frontpage Milwaukee (UW-Milwaukee)

Photojournalism: Best Still Photograph

First Place:
Christopher Guess
Virginia Tech vigil
The Daily Cardinal

Photojournalism: Best Video Journalism

First Place:
Paul Lewis
Brewers Cactus League
UWM PantherVision

Second Place:
Ryan Klund, Paul Lewis
Piano Man
UWM PantherVision

Radio: Best Newscast

First Place:
Brianne O’Brien, Andy Seefeldt
UWM PantherCast News Team
UWM PantherCast

Second Place:
Amy Seitenzahl, Mike Nelson
UWM PantherCast News Team
UWM PantherCast

Corporate Sponsors

Aurora Health Care   dohmen_corp      LC__logos_RGB Rubine Red      UWM_logo1     WeEnergies